Złóż zamówienie do godziny 12:00, a wyślemy jeszcze dziś!
Czy podchloryn sodu gwarantuje skuteczną dezynfekcję basenu?

Chlor od dawna jest najlepszym i najczęściej wybieranym środkiem do odkażania basenów i utrzymywania ich w stanie wolnym od bakterii i glonów. Uzdatnianie wody basenowej jest zaskakująco proste. Szeroko stosowane są dwie podstawowe formy związków chloru: ciekły związek chlorujący, czyli podchloryn sodu stosowany zarówno w basenach komercyjnych, jak i przydomowych oraz suchy w formie granulatu i tabletek chlorowych stosowany głównie w basenach prywatnych. Czas korzystania ze zbiorników wodnych i liczba osób pływających w przydomowym basenie wpływają na spadek jakości wody. Jak temu szybko zaradzić?

Skuteczność podchlorynu sodu

Podchloryn sodu jest produktem reakcji chemicznej. Musisz wiedzieć, jak rozpoznać podchloryn sodu nawet bez opakowania. Ze względu na to, że jest substancją niebezpieczną, powinieneś zachować szczególną ostrożność. Roztwór podchlorynu sodu jest klarowną cieczą o żółtawym zabarwieniu. Dodatkowo ma silny charakterystyczny zapach chloru. Będąc substancją silnie alkaliczną, jej pH mieści się w zakresie od 11 do 13. Oprócz ochrony przed patogenami w basenie, podchloryn sodu odgrywa również rolę w zapobieganiu i niszczeniu glonów. Skutecznie radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami poprzez ich utlenianie. Jeśli zastanawiasz się, ile pozostałości chloru zostanie w Twoim basenie, możesz to zmierzyć. Nie jest to możliwe w przypadku innych sterylizatorów na bazie chloru.

Jak to działa?

Reakcja chemiczna zachodzi po dodaniu roztworu do basenu z wodą. W odpowiedzi na kontakt z wodą, podchloryn sodu szybko tworzy kwas podchlorawy (HOCL). To dalej dysocjuje na jon podchlorawy (-OCL) w zależności od pH wody w basenie. Do tej pory HOCL jest najsilniejszym znanym człowiekowi środkiem odkażającym na bazie chloru. Jest aktywnym środkiem zabijającym, który może atakować ściany komórkowe mikroorganizmów obecnych w zbiorniku wodnym. Po przedostaniu się do komórki HOCL oddziałuje z białkami i niszczy wewnętrzną strukturę nieproszonych organizmów. Ponadto HOCL jest utleniaczem, dlatego jeśli w wodzie basenowej znajdują się odpady nieożywione – takie jak brud i zanieczyszczenia z naszego ciała – podchloryn je utleni. W rezultacie zanieczyszczenia te nie będą mieszać się z wodą, a skutecznie rozdzielać.

Pamiętaj!

Podchloryn sodu gdy reaguje z wodą w basenie wpływa na zmianę odczynu pH wody.  Dlatego przed dodaniem roztworu i w trakcie jego stosowania należy upewnić się, że woda w basenie nie ma kwaśnego pH i utrzymywać je na neutralnym poziomie w przedziale od 7,0 do 7,4 pH Jeśli jesteś właścicielem basenu wymagającego dezynfekcji, upewnij się, że urządzenia są prawidłowo skalibrowane. Sprawdź również, czy rurki są szczelne i wytrzymałe.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Do góry
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wróć
Konto
Zamknij