Subcategories
Chlor do basenu - tabletki chlorowe do basenu i podchloryn sodu
Jednym ze sposobów na utrzymanie czystości w ogrodowym zbiorniku kąpielowym lub na publicznej pływalni, jest dezynfekcja wody basenowej chlorem. W naszym asortymencie znajduje się szeroki wybór preparatów na bazie tego składnika. Dostępne są one w opakowaniach o różnej pojemności i w kilku formach – oferujemy zarówno dezynfekujące tabletki chloru, granulaty oraz płynną formułę: podchloryn sodu do basenu. Granulat przed aplikacją w basenie należy rozpuścić w letniej wodzie, z kolei kapsułki chloru wymagają specjalnego pływającego dozownika.
Dezynfekcja wody chlorem - szybki i zadowalający efekt
Oczyszczanie chlorem - na przykład poprzez metodę szokową - to jedna z najskuteczniejszych, najszybszych i najpopularniejszych metod na uzyskanie w basenie krystalicznie czystej tafli. Regularne uzdatnianie wody przeciwdziała rozwijaniu się w niej bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, a także pomaga utrzymać jej odpowiednią wartość pH. Zapobiega też powstawaniu nieestetycznego, zielonkawego zabarwienia i nieprzyjemnego zapachu.
Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, sugerujemy stosować dawkowanie danego rodzaju środków chemicznych wskazane na opakowaniu konkretnego produktu, zachowując szczególną ostrożność podczas chlorowania wody.
Różne formy chloru basenowego - chlor w tabletkach i podchloryn sodu
Chcąc zapewnić naszym klientom wysoki komfort użytkowania naszych preparatów i korzystania z basenów, oferujemy chlor basenowy w różnych formach - bez względu na to, który z produktów klienci wybiorą, mogą mieć pewność, że skutecznie pozbędą się z basenu bakterii i będą cieszyć się czystą wodą przez długi czas.
Podchloryn sodu a chlor - czym się różnią?
Na każdym preparacie znajduje się szczegółowa instrukcja użytkowania. Oferowane przez nas produkty mają różne stężenie substancji aktywnej - największa występuje w preparacie chlor szok do basenu, który wyróżnia się najszybszym działaniem, nieco niższym stężeniem charakteryzuje się podchloryn sodu.
Podchloryn sodu - co to jest?
Produkcja podchlorynu sodu następuje na skutek nasycenia chlorem wodnego roztworu wodorotlenku sodu lub procesu elektrolizy chlorku sodu - to ciecz o intensywnym zapachu, przypominającym zapach wybielacza.
Podchloryn sodu: właściwości
Substancja wykazuje działanie utleniające, korozyjne, antyseptyczne i bakteriobójcze. Podchloryn sodu szybko ulega rozkładowi i jest nietrwały, dlatego najczęściej występuje w postaci roztworów wodnych.
Podchloryn sodu: zastosowanie
Podchloryn sodu jest substancją o działaniu antyseptycznym, biobójczym i wybielającym. Stosuje się ją przede wszystkim do dezynfekcji wody wodociągowej i basenowej, a także w formie roztworów do mycia warzyw i owoców po zbiorach.
Podchloryn sodu: dozowanie
Dawkowanie podchlorynu sodu uzależnione jest od wielkości dezynfekowanego pomieszczenia lub zbiornika. Za skuteczne przyjmuje się stosowanie 200-250 ml 15% roztworu na 10 000 litrów wody.
Podchloryn sodu: działanie
Wykazuje działanie biobójcze, skutecznie zwalcza m.in.
- bakterie gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus),
- pałeczki okrężnicy (Escherichia coli),
- pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa),
- enterokoki (Enterococcus),
- grzyby kropidlaka czarnego (Aspergillus niger Tiegh),
- drożdżaki (Candida albicans).
Podchloryn sodu: rozcieńczanie
W stężeniu nieprzekraczającym 5% podchloryn sodu wykorzystywany jest jako składnik wybielaczy do prania tekstyliów oraz w gabinetach stomatologicznych.
Na szerszą skalę wykorzystuje się środki dezynfekujące zawierające podchloryn sodu w stężeniu około 16% - stosowane są one do uzdatniania ujęć wody, dezynfekcji pomieszczeń przeznaczonych dla zwierząt oraz w pomieszczeniach użytku publicznego, np. w toaletach i basenach.
Podchloryn sodu - czy jest szkodliwy?
Podchloryn do basenu jest bardzo silną substancją, dlatego powinno się stosować roztwory podchlorynu sodu ze szczególną ostrożnością. Oferowane w naszym sklepie preparaty posiadają wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty, uzyskane wskutek drobiazgowej kontroli jakości.
Dezynfekcja powierzchni podchlorynem sodu, zgodnie z instrukcją umieszczoną na każdym opakowaniu preparatu, jest bezpieczna dla skóry (wyjątkiem będzie wyłącznie alergia na składniki aktywne).
Dezynfekcja wody podchlorynem sodu
Środowisko wodne w zamkniętym basenie to idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów takich jak bakterie, grzyby czy algi, które stanowią zagrożenie dla osób korzystających z kąpieli. Namnażanie się wspomnianych mikroorganizmów powoduje, że woda w basenie staje się mętna, a na dnie niecki oraz ścianach zbiornika tworzą się śliskie osady. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów dezynfekujących nawet od pierwszego napełnienia zbiornika.
W dezynfekcji wody basenowej świetnie sprawdza się podchloryn sodu do basenu, który skutecznie niszczy substancje organiczne znajdujących się w wodzie. Zabija bakterie i wirusy, przywracając bezpieczne warunki kąpielowe.
Podchloryn sodu - stosowanie w basenie
Podchloryn sodu wyraźnie poprawia jakość wody w zamkniętych zbiornikach, takich jak np. baseny ogrodowe. Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, ile podchlorynu sodu do basenu przydomowego dawkować, aby było to skuteczne, ponieważ działanie i dozowanie podchlorynu sodu do basenu uzależnione jest m.in. od takich czynników, jak:
- pH wody,
- jakość wody,
- skład mineralny wody,
- temperatura,
- ilości osób korzystających z baseny.
Podchloryn sodu: dawkowanie do basenu
Preparat można dozować bezpośrednio z pojemnika przy użyciu pompy dozującej. Należy sprawdzać i korygować odczyn wody basenowej do wartości pH 7,0 - 7,6 oraz utrzymywać zawartość wolnego chloru na poziomie co najmniej 600 ppm. Przed ponownym korzystaniem z basenu zawartość chloru wolnego w zbiorniku powinna mieścić się w przedziale 0,3 – 0,6 mg/l.